Už tri roky vedie najväčšiu verejnú zbierku na Slovensku – Hodina deťom. Prišla k nám zo súkromného sektora, z prostredia veľkých medzinárodných firiem. (Za to si ju nesmierne vážime.) Grantový program Hodina deťom, ktorý tento rok slávi svoje 23 narodeniny, každý rok promptne reaguje na aktuálne potreby detí aj vďaka nej. Toto je naša kolegyňa a manažérka verejnej zbierky Hodina deťom Veronika Horníková.
V krátkom rozhovore s Veronikou Horníkovou sa dozviete:
- Koľko dobrovoľníkov sa tento rok zapojilo do zbierky Hodina deťom?
- Čo všetko verejná zbierka obnáša?
- Ako skomplikovala pandémia zbierku Hodina deťom?
- Prečo sme sa rozhodli pomáhať deťom z jednorodičovských rodín?
- Čo robila Veronika predtým, než sa stala manažérkou zbierky Hodina deťom?
Koľko balíčkov pre aký počet škôl a organizácií prešlo tento rok tvojimi rukami pri príprave zbierky Hodina deťom v uliciach?
Spoločne s dobrovoľníkmi sme pripravili balíčky pre 687 škôl a organizácií vo viac ako 370 mestách a obciach po celom Slovensku. To znamená, že sa k nám tento rok pridalo viac ako šesť tisíc dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorých môžu ľudia stretnúť vo štvrtok 21. októbra so žltou pokladničkou všade po Slovensku.
Čo všetko potrebuješ na to, aby si takúto zbierku vôbec mohla oficiálne a legálne zrealizovať?
Začína to napísaním žiadosti ministerstvu vnútra, ktoré nám povolí v akom čase, akým spôsobom a na aký účel môžeme peniaze zbierať. Ďalším dôležitým krokom je niekoľko mesiacov trvajúca komunikácia s organizáciami a najmä so školami, ktoré sa chcú do zbierky zapojiť. Doladíme s nimi všetky detaily o tom, koľko dobrovoľníkov chcú vyslať do terénu, alebo či chcú zorganizovať vlastnú zbierku napríklad v škole, alebo chcú zbierať trebárs v nákupnom centre. V takom prípade potrebujeme od každého prevádzkovateľa povolenie, ktoré potom konkrétnym organizáciám a školám pošleme. Vo väčších mestách mávame aj regionálnych koordinátorov a koordinátorky zbierky, ktorí zabezpečia, aby boli dobrovoľníci na všetkých dôležitých miestach v meste. Po zbierke im zase pomôžu s počítaním výnosu a s ich vkladom.
Kam vlastne idú peniaze, ktorými ľudia do zbierky prispejú v uliciach? Aký je proces bezprostredne po zbierke?
Zodpovedné osoby spolu spočítajú výnos, podpíšu zápisnicu a peniaze vložia na oficiálny účet zbierky, ktorý je uvedený aj v povolení robiť zbierku. Zákon o zbierkach a schválené povolenie nám presne určuje, na aký účel a akým spôsobom môžeme výnos použiť – aktuálne je to podpora organizácií, ktoré pracujú s deťmi a mladými ľuďmi z jednorodičovských rodín a tiež podpora individuálnych žiadateľov, jednorodičov. V oboch prípadoch odborníci posúdia žiadosti o príspevok a vyberú tie najrelevantnejšie. Čím viac finančných prostriedkov vyzbierame počas roka, tým viac žiadostí o príspevok podporíme.
Podľa čoho ľudia vedia, že sa ich nikto nesnaží o peniaze len obrať, ale že môžu dobrovoľníkom Hodiny deťom veriť?
Samozrejme, je dôležité, aby mali všetci dobrovoľníci počas zbierky všetky povinné identifikačné znaky – u nás je to predovšetkým zapečatená žltá pokladnička a žltá menovka. Každý tím však má so sebou aj povolenie ministerstva a poverenie od našej nadácie, ktoré si môžu darcovia vypýtať k nahliadnutiu.
Pandémia koronavírusu zbierku Hodina deťom určite skomplikovala. Dokonca minulý rok sa pre koronavírus v uliciach ani nekonala. Prečo, ako si to nakoniec vyriešila?
Máš pravdu, minulý rok sme zbierku síce plánovali, ale nakoniec sme ju museli vôbec prvýkrát v histórii zrušiť. Práve pre situáciu a opatrenia, ktoré nás v tom čase zatvorili doma. V deň zbierky, ktorá mala byť v uliciach miest, sme nakoniec urobili online zbierku prostredníctvom našej webovej stránky a SMS-iek. V nej nás skvele podporili práve zapojené školy, ktoré verejnosť a potenciálnych darcov informovali napríklad cez Edupage alebo vlastné webové stránky. Podobne zareagovali aj naši fantastickí podporovatelia a partneri, všetci sme v ten deň spojili sily virtuálne. „Pozbierali sme sa“ a vďaka mimoriadnej pomoci pri minuloročnej zbierke sme mohli v náročnom čase pandémie podporiť okrem tých najlepších dlhodobých projektov pre deti aj ich potreby, ktoré priamo vyplynuli z pandémie a venuje sa im hŕstka organizácií – finančne sme podporili krízovú linku pre deti (Linka detskej istoty), online poradňu (IPčko) a krízové centrum (Centrum Slniečko).
- Koho sme podporili z 22. ročníka zbierky Hodina deťom si môžete prečítať TU.
Akú stratégiu či plán B si mala pripravený pre tento, stále pandemický, ročník?
Tento rok sme zbierku naplánovali s malými zmenami. Dobrovoľníci budú v rámci ochrany zdravia zbierať peniaze do krabičiek vonku v rúškach alebo v respirátoroch, dostali od nás aj dezinfekciu. U regionálneho koordinátora si tento rok, bohužiaľ, nedajú čaj, ani malé občerstvenie, len mu pred dverami odovzdajú pokladničku. Nestretnú sa ani s inými tímami. Tie školy a organizácie, ktoré sa do zbierky nemôžu zapojiť priamo vo štvrtok 21. októbra, napríklad pre karanténne opatrenia, majú možnosť uskutočniť vlastnú zbierku vo svojich priestoroch až do konca mája budúceho roka. Vtedy oficiálne končí 23. ročník zbierky Hodina deťom.
Čo si vlastne robila profesionálne predtým, než si sa stala hlavou zbierky Hodina deťom?
Predtým som pracovala vo veľkých medzinárodných firmách ako projektová manažérka v marketingovom prieskume, neskôr na finančnom oddelení. Moje nadšenie pre marketing, branding a fotenie ma priviedlo do Nadácie pre deti Slovenska najskôr ako dobrovoľníčku, no už viac ako tri roky som tu naplno. Veľmi sa teším, že Hodina deťom, hoci má dlhú, 23-ročnú tradíciu, sa zároveň neustále vyvíja a reflektuje aktuálne potreby detí – či už je to mimoriadna pomoc počas koronakrízy, veľmi aktuálna téma jednorodičovských rodín, podpora individuálnych prijímateľov, alebo tiež vedenie škôl vo výchove žiakov a študentov k filantropii.
Témou posledných dvoch ročníkov zbierky Hodina deťom sú jednorodičia. Dokonca sa prvýkrát do grantového programu môžu prihlásiť jednotlivci. Bude táto zmena trvalá alebo len krátkodobá?
Už počas prvej vlny pandémie sme intenzívne vnímali nové potreby detí a rodín, ktoré prinieslo dištančné vyučovanie, prehlbovanie chudoby či psychické ťažkosti detí. Rodiny s jedným rodičom sa v posledných mesiacoch potýkali s ešte väčšími ťažkosťami ako doteraz, navyše vplyvom eskalácie domáceho násilia a ďalších faktorov je dnes takýchto rodičov ešte o čosi viac. Vnímali sme preto intenzívnu potrebu poskytnúť deťom v takýchto rodinách pomoc. Preto sme okrem podpory dlhodobých projektov organizácií začali podporovať aj jednotlivé rodiny. Spätné väzby nám potvrdzujú, že to bol krok správnym smerom, preto v ňom plánujeme pokračovať aj do budúcna.
Aký majú takéto zbierky zmysel, nie sú voči nim ľudia ešte rezistentní?
Naopak, vždy ma nesmierne poteší, keď nám ľudia počas pokladničkovej zbierky hovoria, že nás poznajú už viac ako 20 rokov, keď nám do darovacej SMS napíšu povzbudivý odkaz, keď si nastavia trvalý príkaz a vyjadria nám tým dôveru a podporu aj do budúcnosti, alebo keď nájdeme v pokladničke v predajni Pepco rukou napísaný odkaz v obálke a k tomu darovanú bankovku. Rovnako ma povzbudzuje množstvo partnerov spomedzi firiem a influencerov, ktorí nás bez zaváhania roky podporujú. Spolu s tými momentami, keď pomáhame konkrétnym deťom, sú práve toto pre mňa chvíle, keď cítim zadosťučinenie a neskutočnú vďačnosť.
Hodina deťom však nekončí jedným dňom zbierky v uliciach. Ako inak môžu ľudia prispieť, keď sa nestihnú zapojiť vo štvrtok 21. októbra?
Ľudia môžu do zbierky prispieť kedykoľvek a akoukoľvek sumou jednorazovo alebo pravidelne na našom webe www.hodinadetom.sk alebo poslaním prázdnej SMS na číslo 800 v hodnote štyroch eur. Ešte stále je možné kúpiť si aj naše parádne tričká z dielne Kompotu so sloganom „Musíme sa pozbierať“. Program Hodina deťom tak podporia sumou osem eur.