Letný tábor je luxus, ktorý si jednorodičia nemôžu dovoliť

Letné prázdniny predstavujú pre pracujúcich osamelých rodičov náročné obdobie. Často im nie je umožnené čerpať neplatené voľno, prípadne dlhodobú dovolenku, a veľa príležitostí na zabezpečenie stráženia svojich detí nemajú. V dôsledku toho im v práci vznikajú problémy, neraz kvôli tomu o zamestnanie aj prichádzajú.

Veľkou pomocou by pre nich bola možnosť umiestniť svoje deti do letného tábora, ten však pre jednorodičov predstavuje obrovský výdavok navyše, ktorý jednoducho nedokážu pokryť. O pomoc nás pravidelne žiadajú stovky jednorodičovských rodín, ktoré sa nachádzajú v krízovej životnej situácii. Z jedného platu, prípadne príspevku od štátu, musia pokryť celé režijné náklady na chod domácnosti a na zabezpečenie bežných potrieb svojich detí. Už len so základnými výdavkami idú na hranice svojich možností.

Čo hovoria aktuálne čísla

Inflácia nezvýšila len bežné náklady, ale aj ceny letných táborov. Forbes uvádza, že podľa odborníkov stúpli ceny letných táborov v porovnaní s predkovidovým obdobím zhruba o pätinu. Týždeň v tábore tak stojí minimálne 250 €. Takúto sumu nemajú jednorodičovské školy nazvyš.

Zaujímavý prieskum zverejnila tento rok aj česká nezisková organizácia Klub svobodných matek. Zúčastnilo sa ho 926 rodičov samoživiteľov z Českej republiky. Prieskum ukázal, že 40 % týchto jednorodičov nemá šancu na zaistenie letného programu pre svoje deti. Z prieskumu vyšlo, že až 60 % detí jednorodičov nepôjde tento rok na letný tábor.

Prečo je pre deti tábor alebo aj škola v prírode dôležitá?

Sociálna pedagogička Marie Solničková potvrdzuje pre seznamzpravy.cz, že hlavne menšie deti vyúčenie z kolektívu neúčasťou v škole prírode nesú veľmi ťažko.

Aj psychológovia prisudzujú pobytu v tábore prínosy. Vďaka nemu sa dieťa učí samostatnosti, zodpovednosti, spozná nových kamarátov, zúčastní sa rôznych aktivít a môže nadobudnúť nové zručnosti a zážitky. Takýto pobyt môže byť pre deti formou relaxu a novou skúsenosťou, kde si zároveň vyskúšajú byť mimo domova a svojich rodičov. V letných táboroch sa deti učia medzi sebou vychádzať, akceptovať sa a rozvíjajú si aj komunikačné zručnosti. 

Pomôžme deťom jednorodičov, aby ich prázdniny boli výnimočné

Vďaka vášmupríspevku na letný tábor na www.eshop.hodinadetom.sk môžu deti jednorodičov zažiť skutočné letné dobrodružstvo, nadviazať nové priateľstvá, naučiť sa množstvo nových vecí a aspoň na krátky čas ich môžete vytrhnúť z každodennej reality bežného života. Zároveň však pomôžete osamelým rodičom zabezpečiť starostlivosť o ich deti, aby oni mohli chodiť počas školských prázdnin do práce.

Prispieť môžete vo forme 3 balíčkov:

>>Príspevok 15 € na letný tábor<<

>>Príspevok 50 € na letný tábor<<

>>Príspevok 100 € na letný tábor<<

O pomoc nás žiadalo v jarnej výzve až 560 jednorodičovských rodín v núdzi. Pomôcť im môžete aj na bit.ly/chcem-prispiet-online alebo zaslaním SMS v hodnote 4 eurá na číslo 800. Ďakujeme!